Artykuł Dodaj artykuł

Na co zwracać uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Wśród inwestorów można zaobserwować znaczący wzrost wiedzy na temat materiałów budowlanych. Informacje uzyskują przede wszystkim z ulotek, folderów czy materiałów technicznych producentów.

Logo Ytong, Silka, Xella PolskaWśród inwestorów można zaobserwować znaczący wzrost wiedzy na temat materiałów budowlanych. Informacje uzyskują przede wszystkim z ulotek, folderów czy materiałów technicznych producentów.

Kopalnią wiedzy stał się jednak przede wszystkim Internet, gdzie można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a nawet wirtualne dzienniki budowy.

Nie jest więc zaskoczeniem, że inwestor, jeszcze przed dokonaniem zakupu, ma zazwyczaj już zarysowany pogląd, jakiego materiału chce użyć do wybudowania swojego domu. W tej części VADEMECUM podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy podjęciu decyzji.

Poznaj parametry, bądź energooszczędny

Murowanie domu w systemie YTONG Xella Polska
Murowanie domu w systemie
YTONG

Postawienie energooszczędnego budynku wymaga szeregu kompleksowych działań, uwzględnionych już na etapie projektu.

Dobre parametry techniczne ściany to jeden z elementów, który składa się na energooszczędność naszego domu. Według Warunków Technicznych 20081) współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych nie powinien być większy niż U = 0,30 W/m2K. Wymagania dla domu energooszczędnego są bardziej restrykcyjne - przyjmuje się, że współczynnik U nie powinien przekraczać wartości U = 0,20-0,25 W/m2K.

- Obecnie trwa tendencja do obniżania współczynnika przenikania ciepła – przyznaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG. – Na przykład ściana z bloczków YTONG ENERGO o grubości 48 cm ma współczynnik U na poziomie 0,19. Przyjmowana norma dla budynków pasywnych jest jeszcze niższa – dodaje Jacek Szafran.

Cicho i przytulnie

Fundamenty gotowe - bloki SILKA czekają na murowanie
Fundamenty gotowe - bloki
SILKA czekają na murowanie

Przy wyborze materiałów budowlanych należy także wspomnieć o izolacyjności akustycznej ścian, jaką zapewniają materiały budowlane.

- W budownictwie jednorodzinnym wymagania akustyczne są mniej restrykcyjne niż w budownictwie wielorodzinnym i zależą przede wszystkim od potrzeb inwestora – mówi Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG.

– Jeżeli inwestorowi zależy na bardzo dobrym wyciszeniu budynku to godnym polecenia materiałem są bloki SILKA, które zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną ścian, udokumentowaną odpowiednimi badaniami – dodaje Jacek Szafran.

Precyzja i łatwość budowy

Bloki SILKA zapakowane w oryginalna folię
Bloki SILKA
zapakowane w
oryginalna folię

Niezwykle ważne, szczególnie dla wykonawców, jest sprawne i wygodne budowanie.

- Materiał, który zachowuje tolerancję wymiarową, gwarantuje szybkość i łatwość budowy. Pozwala na precyzyjne wznoszenie ścian w krótkim czasie – potwierdza Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG. – Plusem jest również lekkość materiału oraz stosowanie rozwiązań, które ułatwiają przenoszenie, na przykład ergonomiczne uchwyty montażowe – dodaje Andrzej Kruk.

- Kompleksowość rozwiązań to również bardzo duża zaleta materiałów budowlanych – dodaje Jacek Szafran, z firmy ILIFO, ekspert budowy SILKA i YTONG.

– Jeśli producent dostarcza wykonawcom cały system, łączenie z nadprożami, blokami uzupełniającymi (tzw. połówkowymi), a nawet narzędziami jest to bez wątpienia bardzo wygodne. Wykonawca nie musi szukać i kompletować sam wszystkich potrzebnych do wzniesienia ścian materiałów – podsumowuje Jacek Szafran.

System sprawdza się również niezależnie od przyjętych rozwiązań konstrukcji ścian, ponieważ ułatwia formowanie bryły budynku, a przez to osiągnięcie zamierzonych efektów architektonicznych.

Spojrzeć na cenę z innej perspektywy

Dom jednorodzinny wybudowany z bloczków YTONG i SILKA Xella Polska
Dom jednorodzinny
wybudowany z bloczków
YTONG i SILKA

Cena jest bardzo ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie materiałów budowlanych. Warto jednak spojrzeć na zagadnienie przyszłościowo i na pierwszym miejscu postawić jakość oraz zachowanie materiału w procesie użytkowania.

- Świadomość inwestorów systematycznie wzrasta. Coraz częściej zgadzają się z twierdzeniem, że za materiały dobrej jakości warto zapłacić nieco wyższą cenę – mówi Andrzej Kruk, z firmy URB, certyfikowany wykonawca SILKA i YTONG.

– Szczególnie, że poniesione koszty zwrócą się w trakcie użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rachunkach za ogrzewanie – dodaje Andrzej Kruk.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że na koszt wymurowania 1 m2 ściany składa się wiele czynników: robocizna, koszty ewentualnego docieplenia, czy tynkowania.

Jak wygląda dom po latach?

Dom jednorodzinny wybudowany z bloczków YTONG i SILKA Xella Polska
Dom jednorodzinny
wybudowany z bloczków
YTONG i SILKA

Aby sprawdzić jakość materiału, warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym, jak wygląda jego eksploatacja. W tym celu można porozmawiać z inwestorem czy wykonawcą lub obejrzeć budynki wzniesione w danym systemie kilka lat wcześniej.

Eksperci są zgodni, że trwały i spełniający normy techniczne materiał budowlany to inwestycja na długie lata i nie warto na niej oszczędzać.

ZAPAMIĘTAJ

Wskaźnik U to współczynnik przenikania ciepła. Wymagana wartość dla ścian zewnętrznych domów jednorodzinnych to U≥0,30 W/m2K. Wartość tą z powodzeniem spełniają także materiały budowlane do wznoszenia ścian jednowarstwowych, jak na przykład bloczki YTONG ENERGO 36,5 cm (U=0,25 W/m2K) oraz YTONG ENERGO 48 cm (U=0,19 W/m2K).

1)Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Artykuł został dodany przez firmę

Xella Polska Sp. z o.o.

Xella Polska Sp. z o.o. oferuje polskim klientom szeroką gamę produktów niezbędnych do systemu białego budowania. Produkuje materiały ścienne dla budownictwa ogólnego, w szczególności koncentrując się na budownictwie mieszkaniowym.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły