Artykuł Dodaj artykuł

VELUX – OKNA STWORZONE, BY TRWAĆ

Wybór właściwych okien dostosowanych do naszych potrzeb z pewnością sprawi, że poddasze stanie się pełnowartościowym i komfortowym miejscem do życia. Wybierając VELUX możesz być pewny, że okna do poddaszy są wyposażone w najbardziej funkcjonalne rozwiązania oraz że będą Ci służyć przez długie lata.

Wybór właściwych okien dostosowanych do naszych potrzeb z pewnością sprawi, że poddasze stanie się pełnowartościowym i komfortowym miejscem do życia. Wybierając VELUX możesz być pewny, że okna do poddaszy są wyposażone w najbardziej funkcjonalne rozwiązania oraz że będą Ci służyć przez długie lata.

SPOSÓB OTWIERANIA

Dostosowanie optymalnego układu okien do poddaszy do warunków technicznych budynku, wymaga możliwości dokonywania wyborów pomiędzy różnymi sposobami obsługi okien.

velux_1.jpg 

VELUX jako jedyny producent skompletował w swojej ofercie wszystkie systemy otwierania okien do poddaszy. Górny system otwierania jest rekomendowany jako zapewniający optymalne doświetlenie oraz kontakt z otoczeniem zewnętrznym, został zastosowany w oknach obrotowych: GZL, GGL i GGU. Umieszczony w górnej części skrzydła uchwyt otwierający pozwala na bezkolizyjne otwieranie okien nawet w przypadku umieszczenia mebli w przestrzeni pod oknem. Istotną zaletą jest możliwość swobodnego otwierania okna bez niepotrzebnego schylania się oraz pewność, że małe dzieci samodzielnie go nie otworzą.

Dolny system otwierania został wprowadzony z myślą budynkach, których warunki techniczne zmuszają do zainstalowania okna znacznie wyżej. Dolne otwieranie występuje w oknie obrotowym GZL B. Decydując się na instalacje okna wysoko trzeba pamiętać, że tracimy możliwość swobodnego wyglądania przez nie, a spełnia ono jedynie funkcję doświetlające.

velux_2.jpg 

Podwójny system otwierania jest rekomendowany w przypadku dachów o małym kącie nachylenia. Okna GHL oraz GPL można otwierać obrotowo przy pomocy uchwytu w górnej części skrzydła. Natomiast za pomocą klamki umieszczonej w dolnej części okna unieść do góry całe skrzydło nawet do kąta 45 stopni. Okna uchylno-obrotowe oferują użytkownikom nieograniczony widok i kontakt z otoczeniem oraz mogą spełniać funkcje ewakuacyjne.

WYSOKIEJ JAKOŚCI MATERIAŁY ORAZ TECHNOLOGIA PRODUKCJI

velux_3.jpg

O niezwykłej trwałości okien VELUX decydują starannie dobrane materiały najwyższej jakości, doskonałe parametry techniczne oraz ponad 60 letnie doświadczenie w produkcji okien VELUX. Nasi eksperci testują okna oraz sprawdzają każdy etap produkcji, zwracając uwagę na wszystkie szczegóły. Wszystkie okna VELUX zostały wykonane z najwyższej jakości drewna sosnowego, ciśnieniowo impregnowanego i klejonego warstwowo, a następnie lakierowanego. W oknach przeznaczonych do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. do kuchni czy łazienek – GGU zastosowano inna unikalną konstrukcję. Drewniany rdzeń pokryty jest warstwą pomalowanego na biało poliuretanu, która zapewnia dobrą ochronę przed wilgocią oraz zanieczyszczeniami. Narożniki wzmocniono stalowymi profilami, a ergonomiczny kształt z zaokrąglonymi narożami pozwala na swobodny odpływ skraplającej się pary wodnej. Sposób wykończenia okien GGU znakomicie ułatwia utrzymanie ich w czystości i nie wymaga konserwacji.

WYGODA UŻYTKOWANIA

velux_4.jpg 
velux_5.jpg

We wszystkich wyżej wymienionych oknach VELUX podstawowa oś obrotu znajduje się w połowie wysokości okna. Możliwość obrotu skrzydła o 180° oraz zasuwkę blokująca, umożliwiają ustawienie skrzydła w dwóch pozycjach: do mycia lub do wietrzenia. Dodatkowo blokada zabezpiecza okno przed otwarciem przez dzieci lub podmuchy silnego wiatru.

WŁAŚCIWA WENTYLACJA

Wszystkie okna VELUX zostały wyposażone w elementy ułatwiające wentylację pomieszczeń. Urządzenia wentylacyjne zostały zainstalowane w górnej części skrzydła, zatem obracając okno do dołu można nim swobodnie operować bez konieczności sięgania do górnej części ramy okiennej. W oknach GGL, GGU, GHL, GPL – zastosowano unikalne rozwiązanie uchwyt zintegrowany z klapą wentylacyjną. Jej otwarcie umożliwia dopływ powietrza bez konieczności otwierania okna. Wbudowany w klapę filtr zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu i owadów. W zależności od szerokości okna do pomieszczenia przez szczelinę wentylacyjną może się dostać nawet do 28 m3 powietrza. W oknach GZL i GZL B zastosowana inne nieco prostsze rozwiązanie moduł wentylacyjny.

PAKIET SZYBOWY

Aby zapewnić lepszą izolację cieplną wszystkie okna standardowo zostały wyposażone w 24 mm energooszczędne panele szybowe zbudowane z dwóch szyb zespolonych z ramką dystansową o niskim współczynniku przewodności cieplnej (technologia "warm-edge"). Przestrzeń pomiędzy szybami została wypełniona argonem. Szyba wewnętrzna została pokryta powłoką niskoemisyjną, która zapobiega utratom ciepła w zimie, natomiast zewnętrzna szyba jest hartowana. W ofercie dostępne są również szyby antywłamaniowe, w których kilka warstw szkła jest sklejonych z warstwami folii uniemożliwiając wtargnięcie do wnętrza pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa okna można wyposażyć również w szybę bezpieczną, która w momencie uszkodzenia nie rozkruszy się na drobne kawałki, ale dzięki zastosowanej folii pozostanie w ramie okna.

 

SZEROKA OFERTA

velux_6.jpg 

Warto pomyśleć już na etapie projektu o innowacyjnych rozwiązaniach, jakie można zastosować urozmaicając poddasze. Zainstalowane w połaci dachu okno można przedłużyć w dół lub górę przy pomocy dodatkowych elementów doświetlających. Na poddaszach o konstrukcji ze ścianką kolankową można zastosować pionowe okna fasadowe lub kolankowe, natomiast do poddaszy bez ścianki kolankowej przeznaczone są specjalne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okno zainstalowane powyżej. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem są elementy doświetlające montowane powyżej okna połaciowego, dostępne w różnych kształtach. Okna dachowe można łączyć w zestawy, montować bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim dzięki specjalnym kołnierzom uszczelniającym. Możliwości zestawiania okien jest bardzo wiele, a ostateczny efekt zależy od fantazji inwestora.

velux_7.jpg 

VELUX posiada w swojej ofercie wyłazy dachowe przeznaczone do pomieszczeń niegrzewanych GVT i GVK i nieużytkowych VELTA oraz okno - wyłaz przeznaczony do pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu – GXL. Najczęściej kołnierz uszczelniający jest integralną częścią wyłazu, co zapewnia bardzo łatwy montaż oraz szczelne wbudowanie w połać dachu. 

velux_8.jpg Świetlik tunelowy umożliwia doświetlenie pomieszczeń zlokalizowanych wewnątrz ostatniej kondygnacji, tam gdzie zastosowanie okien nie jest możliwe. Światłonośny tunel oświetleń średnicy 35 cm i długości 2 metrów prowadzi światło od dachu budynku do sufitu pomieszczenia.
velux_9.jpg System doświetleń do płaskich dachów – teraz możliwe jest zainstalowanie okien VELUX również w płaskim dachu. Specjalny zestaw zawierający: drewnianą podstawę, okno obrotowe GGU oraz specjalny kołnierz uszczelniający umożliwia montaż okna do poddaszy w dachach o kącie nachylenia od 0 do 15 stopni.

AKCESORIA DO OKIEN VELUX

velux_10.jpg

Wśród akcesoriów zewnętrznych najbardziej popularna jest roleta zewnętrzna - SCL, którą montuje się na ramie okna. Roleta nie ogranicza możliwości obrotu skrzydła i zatrzymania go w dowolnej pozycji. Skutecznie zabezpiecza przed nadmiarem światła i ciepła latem, zapobiega także stratom ciepła w zimie. Umożliwia uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia w dzień. Chroni przed hałasem i dodatkowo zabezpiecza szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rolety mogą być otwierane manualnie lub elektrycznie. Ciekawostkę stanowi roleta na baterią słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

Bardzo popularnym szczególnie na południu Europy rozwiązaniem są markizy. Jeśli poddasze jest wyjątkowo mocno nasłonecznione, to najbardziej odpowiednim rozwiązaniem jest właśnie markiza - MHL, która najskuteczniej chroni przed nadmiarem ciepła. Wykonana jest z grafitowej lub brązowej siateczki z polichlorku winylu, pochłania promienie słoneczne redukując ilość ciepła przedostającego się do pomieszczenia nawet o 98%.
Największą grupę akcesoriów stanowią rolety montowane wewnątrz pomieszczeń. Zapewniają prywatność oraz podstawową ochronę przed słońcem i ciepłem.

velux_11.jpg

Rolety zaciemniające zostały one wyposażone w specjalną powłokę, która zapewnia najlepszą ochronę przed nadmiarem lub utratą ciepła. Stanowi ona idealne rozwiązanie, jeśli chcemy by wnętrze było całkowicie zaciemnione, nawet w słoneczny dzień. W rolecie FHL zastosowano plisowany materiał, co daje niesamowite efekty dekoracyjne. Rolety standardowe występują w 42 kolorach i wzorach, dostępne są w wersji z bocznymi prowadnicami – RFL lub z zaczepami – RHL.

Żaluzja - PAL to najbardziej klastyczny sposób kontrolowania zarówno intensywności, jak i kierunku padającego światła. Jej konstrukcja oraz zastosowane materiały, sprawiają, że idealnie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie lub łazienki.

Wszystkie akcesoria są wykonane z wielu rodzajów tkanin dostępnych w wielu kolorach i wzorach, co pozwala uzyskać wspaniałe efekty świetlne. Wszystkie dostępne akcesoria wewnętrzne mogą być operowane manualnie lub sterowane zdalnie za pomocą pilota. Elektryczne akcesoria można zasilać bezpośrednio z sieci lub przy użyciu baterii solarnej.

INNOWACYJNY SYSTEM STEROWANIA ELEKTRYCZNEGO

Najnowsza technologia sterowania elektrycznego io-homecontrol® pozwala na wygodne zdalne kontrolowanie zintegrowanych urządzeń jak okna do poddaszy, bramy garażowe, rolety czy klimatyzacja, eliminując straty energii oraz zwiększając komfort i bezpieczeństwo domu. Komunikacja między elementami systemu a pilotem następuje przy użyciu fal radiowych, zatem można sterować elementami systemu nawet z przydomowego ogródka. System ułatwiają codzienne czynności związane z wietrzeniem pomieszczeń, regulacją ogrzewania czy upewnianiem się, że drzwi lub okna zostały zamknięte również podczas nieobecności domowników. Odpowiednio zaprogramowany uruchamia urządzenia alarmowe równocześnie z blokowaniem zamków czy zamykaniem okien na poddaszu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zwrotny sygnał informujący o wykonaniu polecenia bądź o zakłóceniu pracy urządzenia, pozwalając na szybkie zlokalizowanie i wyeliminowanie problemu. Największą zaletą rozwiązania jest to, że wszystkimi urządzeniami można sterować jednym uniwersalnym pilotem. Wszystkie produkty elektryczne VELUX są wyposażone w ten innowacyjny system sterowania.

KOLEKTORY SŁONECZNE VELUX

velux_12.jpg

Kolektory słoneczne firmy VELUX służą do podgrzewania wody użytkowej, wspierania ogrzewania lub podgrzewania basenów kąpielowych. Wyposażone są w wysoce selektywne pokrycie próżniowe, dzięki czemu cechują się aż 95 % współczynnikiem pochłaniania energii. Wykonane są w tej samej stylistyce, co okna do poddaszy VELUX, można instalować je w zestawach wraz z oknami lub samodzielnie. Zalecane do montażu na dachach o minimalnym kącie nachylenia 15 stopni, doskonale komponują się z dowolnym pokryciem. Są kompatybilne z każdym systemem grzewczym, pokrywają do 70 % zapotrzebowania na ciepłą wodę. Wykonane z najwyższej jakości materiałów są produktem certyfikowanym przez CEN oraz Solar Keymark.

Podobne artykuły