Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Czy budynki biurowe rzeczywiście są zielone? Go4Energy to sprawdziło

Inżynierowie Go4Energy poddali analizie wybrane budynki Skanska Property Poland i okazało się, że to, co zakładano w fazie projektowej i na etapie komercjalizacji obiektów, ma rzeczywiste odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach biurowych. 

Inżynierowie Go4Energy poddali analizie wybrane budynki Skanska Property Poland i okazało się, że to, co zakładano w fazie projektowej i na etapie komercjalizacji obiektów, ma rzeczywiste odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach biurowych. Planowane oszczędności na poziomie minimum 25% zostały potwierdzone w fazie eksploatacji we wszystkich badanych budynkach.

Uzyskanie tego wyniku było możliwe m.in. dzięki polityce firmy Skanska Property Poland, polegającej na zbieraniu danych ze zrealizowanych budynków i ich odpowiedniej interpretacji, edukacji najemców i działu technicznego na etapie przekazywania budynku.

„Byliśmy wspólnie bardzo ciekawi, czy udało się osiągnąć zaplanowane z etapu projektowego oszczędności energii na poziomie min. 25%. Działania podjęte w celu sprawdzenia faktycznego stanu rzeczy trwały kilka lat i obejmowały:

  • opracowanie metody zbierania danych, dotyczących zużycia energii
  • interpretacja wyników
  • wskazówki do usuwania usterek w systemach pomiarowych oraz pokazanie obszarów do optymalizacji
  • porównanie uzyskanych wyników do tego, co zakładano przy projektowaniu i komercjalizacji
  • analiza przyczyn ewentualnych rozbieżności w porozumieniu z działami technicznymi
  • opracowanie metody porównywania budynków
  • uzyskanie danych potwierdzających oszczędność energii po min. roku eksploatacji.” – wymienia Tomasz Augustyniak, Partner Zarządzający Go4Energy.

Warto podkreślić, że Skanska Property Poland szkoli zarówno działy techniczne przed przejęciem zarządzania budynkiem, jak też i przyszłych najemców. To również wpłynęło na uzyskanie tak dobrych wyników, bo mimo że w większości wypadków deweloper nie jest już właścicielem budynków, to i tak efekt oszczędności energii został wszędzie osiągnięty.

Założone zostało, że budynki te będą zużywać o 25% mniej energii w stosunku do budynków referencyjnych. Aby zweryfikować dotrzymanie tego poziomu oszczędności na etapie eksploatacji, inżynierowie Go4Energy wykorzystali unikalną metodykę badania, a model referencyjny został przygotowany na bazie wymagań z 2008 roku. Dane, niezbędne do uzyskania analizy, zostały pozyskane dzięki autorskiej usłudze GreenFM, będącej wsparciem w procesie zarządzania energią i realizowanej przez Go4Energy na wszystkich budynkach Skanska Property Poland.

Polityka energetyczna Skanska- Uzyskane oszczędności- Projekt a eksploatacja Polityka energetyczna Skanska- Uzyskane oszczędności- Projekt a eksploatacja
Polityka Energetyczna Skanska Property Poland
Uzyskane oszczędności wt 2008 - Projekt
Polityka Energetyczna Skanska Property Poland
Uzyskane oszczędności wt 2008 - Eksploatacja

Już wkrótce II edycja raportu – Zużycie energii w budynkach biurowych, stworzonego przez trzy firmy członkowskie: doświadczonego dewelopera budynków biurowych – Skanska Property Poland, eksperta w zakresie certyfikacji środowiskowej - Go4Energy oraz zarządcę nieruchomości i firmę doradczą Cushman & Wakefield. Koordynatorem tego projektu jest Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBZ), powstałe w 2015 roku z inicjatywy firm z sektora nieruchomości, w których misję wpisane jest wspieranie działalności edukacyjnej w zakresie budownictwa ekologicznego i energooszczędnego w Polsce.

Z uwagi na to, że raport ma formułę otwartą, każdy inwestor może nieodpłatnie zgłosić do badania swoją nieruchomość, a firmy z branży mogą stać się Partnerami tego przedsięwzięcia i tym samym zaistnieć w raporcie.

I edycja raportu dostępna jest tutaj: http://oswbz.org/raporty/

Podobne artykuły