Artykuł Dodaj artykuł

Domy jutra - osiedle w Mierzynie

Oczekiwania inwestorów wobec wymarzonych domów zmieniają się na przestrzeni lat. Firmy wykonawcze stawiają przede wszystkim na nowoczesne technologie, które pozwalają budować szybko i przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.

Oczekiwania inwestorów wobec wymarzonych domów zmieniają się
na przestrzeni lat. Firmy wykonawcze stawiają przede wszystkim na nowoczesne technologie, które pozwalają budować szybko i przy zachowaniu najwyższych standardów jakości. Inwestorzy indywidualni kładą obecnie natomiast główny nacisk na energooszczędność budynków i niskie koszty eksploatacji. Czy oczekiwania jednych i drugich można pogodzić? Osiedle domów jednorodzinnych w Mierzynie dowodzi, że jest to możliwe.

osiedle.w.mierzynie_1.3244.051110.webp
Osiedle w Mierzynie

Mierzyn to jedna z najatrakcyjniejszych części Szczecina. Tutaj powstaje właśnie osiedle nowoczesnych domów jednorodzinnych, w których będzie mogło zamieszkać 10 rodzin. Projekty domów stworzone zostały w taki sposób, aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort i swobodę gospodarowania przestrzenią.

Powierzchnia użytkowa każdego budynku wynosi ponad 140 mkw. Poszczególne segmenty ulokowane są na osobnych działkach o powierzchni około 407 mkw. Domy oddane zostaną w stanie developerskim, całkowicie wykończone z zewnątrz gotowym ogrodzeniem i podjazdami. Najważniejszym wyróżnikiem osiedla jest jednak zastosowanie do jego budowy nowoczesnych, energooszczędnych technologii. Pozwalają one budować szybko, przy zachowaniu wysokich standardów jakości oraz niskich kosztów eksploatacji.

Szybką budowę osiedla w Mierzynie umożliwiło wykorzystanie przez inwestora prefabrykatów, czyli gotowych elementów budowlanych. Wśród nich główną rolę odegrał strop Dennert-DX. Jego zastosowanie pozwala zdecydowanie przyspieszyć niezwykle czasochłonne prace związane z wykonaniem stropów międzykondygnacyjnych. Budując strop w sposób konwencjonalny, potrzeba aż około 3-4 tygodni na jego wykonanie. Naszym montażystom wystarczą zazwyczaj 2 godziny, aby zmontować kompletny strop międzykondygnacyjny o powierzchni około 100 m2 - mówi Oskar Gornisiewicz z firmy Dennert, która dostarczała materiały do budowy osiedla.

Szybki montaż gotowego stropu na budowie to nie jedyna jego zaleta. Opatentowany system połączeń sprawia, że strop posiada całkowitą zdolność przenoszenia obciążenia natychmiast po jego położeniu. Dzięki temu dalsze prace budowlane mogą być więc niezwłocznie kontynuowane po jego montażu. Ponadto, stropy są fabrycznie wyposażone we wdrążenia, które służą ułożeniu na przykład instalacji elektrycznej bez dodatkowego, czasochłonnego kucia w podłodze.

osiedle.w.mierzynie_2.3245.051110.webp
Osiedle w Mierzynie

Dla inwestorów osiedla w Mierzynie, oprócz szybkiego czasu budowy, równie istotną kwestią było stworzenie domów ciepłych i tanich w eksploatacji. Jak bowiem potwierdzają badania przeprowadzone na zlecenie firmy Schöck Polska - dla ponad 80% Polaków, którzy rozważają kupno mieszkania lub budowę domu energooszczędne właściwości budynku są niezwykle ważne.1

O wysokiej wydajności energetycznej domów przesądza przede wszystkim zastosowanie cegieł Calimax 11 wyróżniających się szczególnymi właściwościami izolacyjnymi. Wartość współczynnika przenikania ciepła U produktu wynosi zaledwie 0,28 W/m2K. Dzięki temu ściany zbudowane przy ich użyciu nie wymagają już dodatkowego ocieplenia. Skuteczne właściwości izolacyjne cegły Calimax 11 zawdzięczają naturalnym surowcom, z których są produkowane. Są to kuleczki glińca oraz granulat Poraver wytwarzany ze szkła. Wypustowo-złączeniowy system cegieł pozwala na łatwe murowanie bez zaprawy na fudze łączącej, eliminując ponadto w ten sposób mostki cieplne, które powodują straty ciepła w budynkach.

Czas i pieniądz to najważniejsze czynniki, które wpływają na charakter nowoczesnego budownictwa. W trend ten doskonale wpisuje się osiedle w Mierzynie. Wysokiej jakości domy, dzięki nowoczesnym technologiom, powstają w szybkim tempie, oszczędzając czas i pieniądze inwestorów. Zastosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych powoduje natomiast redukcję kosztów eksploatacji. Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy ceny energii wciąż rosną, a nasze domy budujemy często z kredytów spłacanych przez pokolenia.

Inwestor i wykonawca: T&K Invest

Zastosowane materiały do budowy osiedla: produkty firmy Dennert, w tym m.in.:
- stropy prefabrykowane DX,
- schody prefabrykowane,
- cegły Calimax 11,
- cegły na ściany działowe HBL,
- nadproża nośne nad oknami,
- belki i dźwigary.

1 „Postawy wobec ocieplania budynków”, badanie społeczeństwa przeprowadzone w czerwcu 2010 r. przez IQS Group na zlecenie Schöck

Podobne artykuły