Artykuł Dodaj artykuł

Styropian – rozwiązania systemowe w izolacji domu

Dobre ocieplenie to podstawa solidnej inwestycji. Aby zapewnić właściwą izolację  wszystkich przegród w domu stosuje się materiały o niskim przewodzeniu ciepła m.in. styropian. O jego prawidłowym montażu i zaletach rozwiązań systemowych rozmawiają Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Krzysztof Krzemień – dyrektor ds. Informacji o Produktach i Komunikacji Internetowej w firmie Termo Organika.  

ARCHIPELAG logo

Dobre ocieplenie to podstawa solidnej inwestycji. Aby zapewnić właściwą izolację  wszystkich przegród w domu stosuje się materiały o niskim przewodzeniu ciepła m.in. styropian. O jego prawidłowym montażu i zaletach rozwiązań systemowych rozmawiają Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG oraz Krzysztof Krzemień – dyrektor ds. Informacji o Produktach i Komunikacji Internetowej w firmie Termo Organika.

Projekt domu EX 2 soft ARCHIPELAG

Projekt domu EX 2 soft ARCHIPELAG

Styropian grafitowy

Styropian jest najczęściej wybieranym materiałem izolacyjnym podczas budowy domu. „Swoje doskonałe właściwości izolacyjne zawdzięcza odpowiedniej strukturze – w 98% składa się z powietrza, które jak wiadomo jest najlepszym izolatorem cieplnym. Pozostałe 2% to polistyren spieniany podczas obróbki przez co zwiększa swoją objętość około 40 razy. Aby dodatkowo poprawić izolacyjność cieplną styropianu w procesie produkcji dodaje się grafit, który skutecznie ogranicza straty ciepła z budynku. Otrzymujemy w ten sposób styropian w kolorze szarym. Styropian grafitowy Termo Organika stosowany jest w budownictwie od 15 lat i zyskuje coraz większą popularność, ze względu na bardzo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), który dla płyt TERMONIUM PLUS fasada wynosi 0,031 W/mK, a im niższa wartość współczynnika λ (lambda), tym lepsze właściwości izolacyjne. Tylko styropian wytworzony na zaawansowanym technologicznie parku maszynowym spełnia wymagania normy i zachowuje stabilność po zamontowaniu, dzięki czemu nie tworzą się mostki termiczne”- wyjaśnia Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. Informacji o Produktach i Komunikacji Internetowej w firmie Termo Organika.  „Oprócz niskiej wartości współczynnika przewodzenia ciepła styropian jest również materiałem bardzo trwałym, a także łatwym w obróbce i montażu – podczas prac nie trzeba zakładać masek, rękawic i okularów. Jest nietoksyczny dla otoczenia oraz odporny na czynniki biologiczne i nie powoduje gromadzenia się wilgoci na ścianach. Szeroka gama produktów pozwala ocieplić styropianem ściany, stropy i fundamenty” – zauważa Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Prawidłowy montaż – jak uniknąć błędów

Tylko odpowiednio dobrany i prawidłowo zamontowany styropian spełni swoją funkcję i zapewni dobrą izolację budynku, dlatego tak ważne jest zarówno przestrzeganie zaleceń producenta, jak i montaż zgodnie ze sztuką budowlaną. „Należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża, które musi być suche oraz pozbawione pyłu i plam, aby nie osłabiać przyczepności kleju. Podłoże powinno być również zniwelowane, najlepiej cementową warstwą wyrównawczą, a także zagruntowane, aby zmniejszyć jego chłonność. Klej nanosimy na płyty zarówno po obwodzie jak i punktowo, a płyty styropianowe muszą być układane na „mijankę”, najlepiej co pół długości płyty. Ważne jest również, aby ewentualne szczeliny na łączeniu płyt wypełniać pianką uszczelniającą, żeby nie powstawały w takim miejscu mostki termiczne”- objaśnia architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Termo Organika - przyklejanie płyt styropianowychTermo Organika - przyklejanie płyt styropianowych
„Pamiętać należy również o tym, żeby montaż styropianu na ścianach zewnętrznych zacząć od zamontowania listwy startowej, która pozwala trzymać poziom przy układaniu płyt. Kolejna ważna rzecz, której nie można zaniedbać to odpowiedni czas nakładania kolejnych warstw ocieplenia. Zarówno kołkowanie (jeśli jest konieczne), jak i nałożenie warstwy zbrojnej z siatką powinno się odbywać w dwa do pięciu dni od przyklejenia płyt, następnie powłokę tę należy zagruntować gruntem sczepnym przed położeniem tynku. Z kolei przy termomodernizacji budynku najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża (często wymaga to skucia istniejącego tynku) oraz zastosowanie styropianu odpowiedniej grubości” – dodaje ekspert z firmy Termo Organika.

Kompleksowe systemy dociepleń

Najpopularniejszym sposobem docieplenia istniejących oraz nowo powstających budynków jest system ETICS polegający na izolacji ścian zewnętrznych warstwami składającymi się z kompatybilnych i współpracujących ze sobą materiałów, takich jak płyty termoizolacyjne, siatki, grunty, kleje i farby. „Technologia ta została zweryfikowana w praktyce, w blisko 40-letnim okresie użytkowania. Ogromna liczba budynków z zastosowanym ociepleniem ścian w pełnym systemie udowadnia, że jest to metoda bezpieczna dla użytkowników, trwała i skuteczna. Poszczególne produkty powinny pochodzić od jednego producenta i posiadać Krajową lub Europejską Ocenę Techniczną (wcześniej aprobata techniczna). Kompletny System Ociepleń Termo Organika ETICS zachowuje niezmiennie swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej na dziesięciolecia jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym” – podkreśla Krzysztof Krzemień z firmy Termo Organika.

„Zastosowanie systemu docieplenia jednego producenta daje gwarancję, że poszczególne elementy składowe będą prawidłowo ze sobą współpracowały, uzyskując najlepszy efekt i najwyższe parametry. Ponadto, tak jak w przypadku firmy Termo Organika, mamy do dyspozycji wsparcie techniczne producenta w postaci kart technicznych, poradników, rysunków, instrukcji, które są powszechnie dostępne, np. na stronie internetowej. Również dystrybucja systemów jest zapewniona przez dużą sieć partnerów handlowych. System ETICS zapewnia estetyczny wygląd elewacji, a wykonując okresowe przeglądy i prace renowacyjne można utrzymać fasadę w bardzo dobrym stanie przez wiele lat” – podsumowuje architekt Mariusz Jaworski.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.