Artykuł Dodaj artykuł

Budowa domu zimą – najważniejsze zalety i wady

Większość inwestycji budowlanych zazwyczaj rozpoczyna się i kończy wiosną lub latem. Co jednak w sytuacji, gdy prace muszą przedłużyć się na zimowe miesiące? Okazuje się, że stawianie budynku zimą wcale nie jest takie niekorzystne, choć wymaga nieco dokładniejszego przygotowania. Zobacz, na czym ono polega.

Większość inwestycji budowlanych zazwyczaj rozpoczyna się i kończy wiosną lub latem. Co jednak w sytuacji, gdy prace muszą przedłużyć się na zimowe miesiące? Okazuje się, że stawianie budynku zimą wcale nie jest takie niekorzystne, choć wymaga nieco dokładniejszego przygotowania. Zobacz, na czym ono polega.

Zamarzający deszcz, silny wiatr, minusowe temperatury i śnieg spowalniają prace budowlane, jednak nie muszą oznaczać całkowitego wstrzymania realizacji inwestycji. Jeśli zależy Ci na kontynuowaniu budowy w grudniu czy styczniu, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym przedsięwzięciu. Wskazówki dotyczące budowy domu zimą zostały przygotowane dzięki pomocy pracowni projektowej Dobre Domy.

Budowa domu zimą to niższe opłaty za materiały i robociznę

fot. Dobre Domy
fot. Dobre Domy

W środku sezonu budowlanego, a więc między majem a listopadem, ceny materiałów są zazwyczaj dosyć wysokie. Po sezonie w magazynach pozostaje wiele produktów, które nie cieszą się już aż tak dużą popularnością wśród nabywców. Dystrybutorzy oferują więc rabaty lub promocje typu „kup dwie puszki farb, a trzecią dostaniesz gratis”. W efekcie na tego rodzaju ofertach możesz zaoszczędzić nawet 10% kosztów.

Ekipy budowlane oferują również podobne zniżki za robociznę. Budżet przeznaczony na prace wykończeniowe będziesz mógł zmniejszyć nawet o 3%.

Budowa domu zimą wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich materiałów

Planując budowę domu w grudniu lub styczniu, powinieneś pamiętać o panujących warunkach atmosferycznych i ich wpływie na materiały budowlane. Konieczny więc będzie zakup produktów odpornych na zamarzanie. Informacje o takich właściwościach powinny znajdować się na opakowaniu każdego produktu.

Przy budowie domu zimą przydadzą się także siatki i folie. Ekipa budowlana rozłoży je na elewacji, dzięki czemu materiał na ściany lub ocieplenie zyska ochronę przed mrozem, wiatrem, wilgocią, a więc i pleśnią.

Budowa domu zimą oznacza większe możliwości wyboru

Zimą wielu inwestorów rezygnuje z budowy domu, co z kolei zwiększa dostępność ekip budowlanych. W grudniu i styczniu znacznie łatwiej znaleźć wolnych profesjonalistów, którzy wykonają prace na wysokościach czy wykończeniowe. Szybciej można także ustalić harmonogram prac bez konieczności przerywania już rozpoczętych działań. Takie przedłużające budowę praktyki są chętnie stosowane przez firmy w szczycie sezonu.

Pierwszy kontakt z ekipą budowlaną powinien polegać nie tylko na ustaleniu wszystkich prac, lecz także załatwieniu formalności. Możliwe, że kierownik budowy będzie musiał sporządzić Plan BIOZ, czyli Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia.

Budowa domu zimą to utrudnienia w pracach ziemnych i mokrych

Decydując się na budowę domu zimą, musisz wziąć pod uwagę kilka utrudnień. Jednym z nich będzie zamarznięta gleba uniemożliwiająca wykopy. Próby rozgrzania gruntu, np. za pomocą rozłożonych wcześniej gałęzi czy ustawionych grzejników, nie zawsze kończą się powodzeniem, a dodatkowo znacznie zwiększają koszty inwestycji.

Problemy mogą pojawić się także w trakcie nakładania tynków, klejów czy gładzi gipsowych. Dotyczy to przede wszystkim produktów niedostosowanych do zimowych warunków. Jak temu zapobiec? Na przykład dzięki odpowiednim dodatkom do zapraw – umożliwią one wykonanie niektórych prac nawet przy temperaturze -15°C.

Budowa domu zimą w pigułce – zajrzyj na naszego e-booka

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj do najnowszego ebooka „Budowa domu zimą”, przygotowanego przez pracownię Dobre Domy. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje dotyczące zimowych inwestycji budowlanych. Uzyskasz również mnóstwo praktycznych porad, dzięki którym zakończysz prace jeszcze zanim nadejdzie przedwiośnie.

Podobne artykuły