Artykuł Dodaj artykuł

Dom przyszłości to już teraźniejszość

Spiesząc się do pracy zdarza ci się nie wyłączyć żelazka? Możesz to zrobić zdalnie za pomocą smartfona. Lubisz spać w pomieszczeniach, w których jest rześkie powietrze? Nie musisz pamiętać o tym, żeby otwierać okna w sypialni na poddaszu przed pójściem spać. Twój dom zrobi to za Ciebie.

Spiesząc się do pracy zdarza ci się nie wyłączyć żelazka? Możesz to zrobić zdalnie za pomocą smartfona. Lubisz spać w pomieszczeniach, w których jest rześkie powietrze? Nie musisz pamiętać o tym, żeby otwierać okna w sypialni na poddaszu przed pójściem spać. Twój dom zrobi to za Ciebie.

Myśląc o „domu przyszłości” wielu osobom staje przed oczami futurystyczna wizja świata rodem z filmów science fiction Ridleya Scotta. Tymczasem nowoczesne technologie w budownictwie – wpływające na komfort i generowanie oszczędności – to obecnie standard. 

fot. VELUX
fot. VELUX

– Dla wielu osób takie rozwiązania to wciąż odległa przyszłość lub niedostępne ze względu na cenę gadżety. A nie jest to prawdą. Koszty budowy domu z wykorzystaniem rozwiązań inteligentnych czy energooszczędnych nie są dużo wyższe, zwłaszcza biorąc pod uwagę również późniejsze wieloletnie koszty eksploatacji budynku – przekonuje Aleksandra Stępniak, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy Danfoss Poland. – Analizując budżet na tego typu inwestycję, należy wziąć pod uwagę również bezpośrednie oszczędności, jakie będą generowane w ciągu najbliższych lat, , a także możliwości wsparcia poprzez różnego rodzaju mechanizmy finansowe mające na celu promocję inteligentnych i efektywnych energetycznie rozwiązań – dodaje.

Ekologicznie i oszczędnie

fot. Danfoss
fot. Danfoss

Wbrew wciąż powszechnej opinii, ekologia nie jest tylko dla ludzi majętnych, a przyjazne środowisku rozwiązania nie muszą oznaczać wyższych kosztów. Świetnym przykładem może być ogrzewanie za pomocą pomp ciepła, które są niewątpliwie najczystszym, ale również jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. - Sprawność pompy ciepła może wynosić od 300 proc. do nawet 500 proc., co oznacza, że przy użyciu 1kWh prądu uzyskamy od 3 do 5 kWh ciepła. Nie można zatem porównywać kosztów ogrzewania z kosztami zużytej energii elektrycznej w stosunku 1:1 - wyjaśnia Aleksandra Stępniak. Wysokie koszty inwestycji to kolejny mit dotyczący pomp ciepła. W nowo projektowanych i budowanych domach wydatek ten jest porównywalny do instalacji zasilanych innymi źródłami ciepła, m.in. dlatego, że możemy zrezygnować z budowy kotłowni i komina spalinowego, a pompę ciepła ustawić w dowolnym pomieszczeniu - kuchni, pralni, czy garażu. Co więcej - latem ta sama instalacja może posłużyć do schłodzenia naszego domu.

Do rozwiązań energooszczędnych zaliczamy również elektroniczne termostaty grzejnikowe, które po uprzednim zaprogramowaniu same będą kontrolować temperaturę wnętrz w cyklu dobowym lub tygodniowym. Dzięki nawet nieznacznemu obniżeniu temperatury w pomieszczeniach rzadko używanych bądź w czasie, kiedy mieszkańcy przebywają poza domem, można w zauważalny sposób obniżyć rachunki za energię. Każdy 1 stopień Celsjusza mniej to oszczędność energii na poziomie ok. 6 proc.

Szlachetne zdrowie!

Koszty związane z eksploatacją budynku to tylko jeden z aspektów przemawiających za energooszczędnymi rozwiązaniami. Odpowiednia temperatura, wilgotność czy mikroklimat panujący w pomieszczeniach ma istotny wpływ na zdrowie. Według danych z „Barometru zdrowych domów” 22 proc. mieszkań w Polsce jest zawilgocona, 23 proc. niedoświetlona, a 26 proc. niedogrzana. – Ryzyko zachorowania na astmę jest o 40 proc. wyższe u osób mieszkających w zagrzybionych lub zawilgoconych mieszkaniach. Jeśli dodamy do kosztów inwestycji koszty leczenia, ogólny rachunek zastosowania rozwiązań energooszczędnych jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Poza tym, o czym chyba nie trzeba przypominać, zdrowie mamy jedno – mówi Monika Kupska-Kupis, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy VELUX.

Nie tylko wietrzenie

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza uzyskamy m. in. regularnie wietrząc wnętrza. Tylko kto o tym pamięta? Okazuje się, że wcale nie musi. Wystarczy, że zaprogramuje odpowiednio np. swoje okna dachowe, aby o określonej porze uchylały się i zamykały. To samo dotyczy elektrycznych lub solarnych rolet i markiz. – Obecnie elektryczne okna dachowe są na tyle zautomatyzowane i inteligentne, że kilkoma kliknięciami jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiedni komfort i zdrowe warunki domowe.  Jednocześnie w słoneczne, upalne dni, aby nie zrujnować swojego budżetu rachunkami za klimatyzację, możemy chronić się przed nadmiernym ciepłem markizami, bądź roletami zewnętrznymi. W zależności od rozwiązania, zatrzymują one odpowiednio do 76 proc. i 94 proc. ciepła – tłumaczy Monika Kupska-Kupis.

Podobne artykuły