Artykuł Dodaj artykuł

Umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać – wnioski po konkursie „Zmień wizję w projekt”

Znani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”.

logo RockwoolZnani są już laureaci tegorocznej edycji konkursu, która odbyła się pod hasłem „Wyobraźnia bez granic”.

Jej celem było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego i nieoczywistego podejścia do projektowania. Co zachwyciło Jury w zwycięskich pracach? Przewrotne i nietypowe wykorzystanie materiałów, konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowe oblicza prostoty i umiaru.

I nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt
I nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt "Wyobraźnia bez granic"
Fot. Rockwool

To już czwarta edycja konkursu przeprowadzanego przez ROCKWOOL Polska pod nazwą „Zmień wizję w projekt”. Tym razem firma postawiła na wyobraźnię bez granic i pobudzanie innowacyjnego podejścia do architektury. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wyrównany. Prace oceniało jury składające się ze specjalistów z branży, pod przewodnictwem Prof. Mariana Fikusa, w składzie Arch. Zbigniew Maćków oraz Mariusz Wasilewski i Piotr Pawlak z ROCKWOOL Polska.

Jurorzy nagrodzili cztery prace, które szczególnie dobrze odpowiadały na cel postawiony przed uczestnikami. Wyróżnili także autorów czterech kolejnych prac, co dowodzi szczególnie wysokiego poziomu i dużego zainteresowania, jakim cieszył się konkurs. Wśród czterech wyłonionych przez jury prac znalazły się projekty pracowni: Beczak Beczak Architekci, EMKAA ARCHITEKCI, IMBAsymetria, oraz Kuryłowicz & Associates.

Projekty, w których wygrała wyobraźnia bez granic

II nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt
II nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt "Wyobraźnia bez granic"
Fot. Rockwool

Zespół zabudowy mieszkaniowej, zgłoszony przez Beczak Beczak Architekci wyróżnił się prostotą oraz czytelną architekturą mieszkaniową, tworzącą spójne i przyjazne człowiekowi osiedle. – Autorzy próbowali opowiedzieć pewną prostą historię urbanistyczną, opartą o podstawowe elementy przestrzenne, bez epatowania fajerwerkami formalnymi, czy stylistycznymi. Umiar i stonowanie użytych środków narracji stwarza poczucie „solidnej średniej”, której wciąż jeszcze niezwykle brakuje w polskim krajobrazie mieszkaniowym – komentuje Arch. Zbigniew Maćków, członek jury konkursu.

Budynek mieszkaniowy przy ul. Latyczowskiej 14, projektu pracowni EMKAA ARCHITEKCI został doceniony przez jury za determinację w przeprowadzeniu od początku do końca zamysłu estetycznego autorów. Prosta i dosyć typowa forma budynku wielorodzinnego o typologii willi miejskiej, została tu obleczona w bardzo atrakcyjną warstwę wierzchnią, dodającą całości dynamiki oraz niepowtarzalnego i intrygującego charakteru. Autorzy przeprowadzając swoją wizję poza obrys budynku, także na elementy powiązanej z nim małej architektury, dali dowód warsztatu projektowego wysokiej próby. Ta niespotykana na co dzień konsekwencja pozwoliła autorom zbudować specyficzny nastrój architektury i nadać jej tożsamość. Bardzo delikatnie poprowadzona gra pionowych paneli daje rzadką w architekturze mieszkaniowej okazję do uzyskania efektów plastycznych. A trzeci wymiar fasady jest zawsze bardzo frapując.

 
III nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt
III nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt "Wyobraźnia bez granic" Fot. Rockwool

Projekt zespołu budynków biurowo-usługowych w Krakowie, przygotowany przez IMBAAsymetria uzyskał uznanie komisji za umiar, połączony z konsekwencją projektową, dzięki którym zespół stworzył niezwykle koherentny w odbiorze i nastroju, zanurzony w zieleni zespół biurowy. – Pozorne znudzenie powtarzalnością obiektów ustępuje tu miejsca zachwytowi nad sprawnym wypreparowaniem wchodzącego na nasz rynek, nowego genotypu obiektu biurowego, niezwykle ściśle współpracującego z krajobrazem. Wydawałoby się, że w architekturze obiektów biurowych powiedziano już wszystko. Autorzy udowadniają jednak, że umiar, proporcje i wystudiowany detal wciąż mogą zachwycać i budować dobrą architekturę tła – uzasadnia Zbigniew Maćków.

Natomiast pracownia Kuryłowicz & Associates została nagrodzona za projekt Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT II), w którym jury doceniło subtelność i konsekwencję rozwiązania polegającego na zastosowaniu intrygujących akcentów kolorystycznych w wydłużonej bryle budynku dydaktycznego. – Uznanie komisji zyskało wykorzystanie paneli elewacyjnych ROCKPANEL w dużym reprezentacyjnym zespole obiektów biurowych. ROCKPANEL został zaproponowany w formie konsekwentnych pasów, z jednej strony uatrakcyjniających, ale równocześnie w zrównoważony sposób łagodzących proste bryły budynków. – komentuje Piotr Pawlak, członek jury konkursu.

Dodatkowo wyróżnione zostały projekty: Kamila Biskupa oraz pracowni: Koziarski Pracownia Projektowa, P&A Projekt oraz Wężyk Architekci Sp. z o.o.

IV nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt
IV nagroda w konkursie Rockwool Zmień wizję w projekt "Wyobraźnia bez granic"
Fot. Rockwool

Zmień wizję w projekt i wygraj inspirującą podróż

To już kolejna edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”, organizowanego przez ROCKWOOL Polska. W każdej edycji laureaci w nagrodę odwiedzali światowe stolice architektury – w poprzednich latach były to: Barcelona, Dubaj oraz Singapur. W tym roku laureaci odwiedzą pełen inspiracji i słynący z bogatej, eklektycznej architektury Szanghaj.

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy architektów na temat produktów i rozwiązań oferowanych na rynku budowlanym oraz zachęcenie ich do nietypowego, twórczego podejścia do ich wykorzystywania. Uczestnictwo w podobnych inicjatywach daje zespołom projektantów szanse na poszerzenie horyzontów, zdobycie dodatkowej wiedzy, współzawodnictwo z najlepszymi, a także zdobycie atrakcyjnych nagród.

Szczegółowe informacje na temat konkursu „Zmień wizję w projekt” dostępne są na stronie internetowej konkursu.

Artykuł został dodany przez firmę

ROCKWOOL Polska Sp. Z o.o.

ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. należy do Grupy ROCKWOOL - światowego lidera w produkcji skalnej wełny mineralnej- dostawcy produktów, systemów i rozwiązań służących poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły