Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Dekoral Professional i Sigma Coatings – rozwiązania w budownictwie energooszczędnym

Co zrobić, aby miesięczny koszt utrzymania domu – ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna – był bliski zeru? Odpowiedź jest prosta: należy postawić, jeszcze na etapie projektu architektonicznego, na nowoczesne rozwiązania oraz innowacyjne produkty, które zmniejszą koszty eksploatacyjne oraz obniżą zużycie energii.

Co zrobić, aby miesięczny koszt utrzymania domu – ogrzewanie budynku i wody użytkowej, a także energia elektryczna – był bliski zeru? Odpowiedź jest prosta: należy postawić, jeszcze na etapie projektu architektonicznego, na nowoczesne rozwiązania oraz innowacyjne produkty, które zmniejszą koszty eksploatacyjne oraz obniżą zużycie energii.

Dekoral ProfessionalPrzy współpracy firmy PPG Deco Polska – właściciela m.in. takich marek jak: Dekoral Professional, Sigma Coatings i Bondex oraz producenta domów 3Q powstał we Wrocławiu dom pokazowy, który dzięki zastosowaniu właściwej izolacji cieplnej oraz wykorzystaniu fotowoltaiki jest budynkiem nie tylko energooszczędnym, ale również całkowicie niezależnym od zewnętrznych źródeł energii. W zależności od przyjętego rozwiązania miesięczny koszt utrzymania tego 54-metrowego domu wynosi do 50 zł maksymalnie. Jeżeli zamontujemy panele fotowoltaiczne kwota ta „topnieje” do zera.

Skuteczna izolacja

Dekoral ProfessionalPrzy budowie domu wykorzystano system ociepleń Akrys 3000 marki Dekoral Professional na bazie styropianu z wyprawą tynkarską cieńkowarstwową Akrys 3000 Silikon o fakturze baranka 1,5 mm. Ściany zewnętrzne zostały ocieplone 12 cm warstwą styropianu, co pozwoliło na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U=0,15 W/(m2K). Za sprawą kompleksowego rozwiązania Akrys 3000 budynek już teraz spełnia restrykcyjne wymagania dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, przyjętej przez Parlament i Radę Europejską w 2010 roku – zaznacza Piotr Nowacki, brand manager marki Dekoral Professional i Sigma Coatings. Przepisy unijne wymagają, aby ten wskaźnik w 2021 roku wynosił maksymalnie U=0,2 W/(m2K).

Dodatkowo system ociepleń Akrys 3000 wykonany jest w innowacyjnej technologii Ultra Cool Pigment. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest obniżenie temperatury elewacji nawet o 50%, co istotnie wpływa na trwałość, minimalizację naprężeń termicznych i skurczy oraz zwiększa komfort przebywania w budynku. Te parametry izolacyjne osiągnięto dzięki zastosowaniu kompletnego systemu ociepleń Akrys 3000 ze styropianem.

Badanie szczelności, które zostało wykonane przy użyciu kamery termowizyjnej wykazało, że w konstrukcji budynku nie ma mostków termicznych.

Estetycznie, ekologicznie i energooszczędnie

Aby podkreślić energooszczędny, a co się z tym wiąże ekologiczny charakter budynku, autorzy projektu postawili na naturalne materiały budowalne. Elewacja domu została wykonana z drewna świerkowego, co znacznie podnosi komfort użytkowy domu, jak również zwiększa jego atrakcyjność. Do dekoracyjno-ochronnego zabezpieczenia deski elewacyjnej wykorzystano produkty z rodziny Sigmalife VS-X oraz DS, marki Sigma Coatings, tworząc w ten sposób skuteczną ochronę przed działaniem grzybów pleśniowych i promieni UV oraz w sposób naturalny zapewniając regulację wilgotności drewna.

Dekoral ProfessionalKreowanie przestrzeni ścian wewnętrznych, na podłożach wykonanych z płyty włóknowo-cementowej, wykonano w technologii Sigma Coatings, z wykorzystaniem pełnego systemu tapet z włókna szklanego Sigmascan o fakturze „drobnego worka”. Następnie pomalowano całość antyrefleksyjną farbą dyspersyjną – Superlatex Classic – o wysokich walorach użytkowo-odpornościowych i dużej tolerancji na szorowanie z użyciem różnego rodzaju detergentów. System tapet z włókna szklanego w połączeniu z mocną powłoką malarską tworzy ekstremalnie odporne powierzchnie, minimalizujące możliwość powstawania jakichkolwiek pęknięć. W ciągach komunikacyjnych użyto nawierzchniowo farbę Sigma Polysatin SM, aby nadać efekt satynowego połysku i strukturę delikatnego materiału w połączeniu z tapetą Sigmascan.

Integracyjną częścią domu jest drewniany taras. Jego estetyczny wygląd, żywotność oraz trwałą ochronę przed wodą i promieniami UV zapewnia olej do drewna marki Bondex Extreme Oil. Produkt jest czterokrotnie bardziej odporny w stosunku do tradycyjnych olejów, ponadto ma właściwości antypoślizgowe.

Darmowa energia

Przy budowie domu 3Q zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii czy wręcz produkujące energię jak panele fotowoltaiczne. Zainstalowane panele fotowoltaiczne będą przetwarzać odzyskaną energię słoneczną na prąd, który posłuży do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym, podgrzewania wody użytkowej oraz będzie źródłem ogrzewania.

Budowa tego nowoczesnego domu trwała siedem dni. Koszt inwestycji wynosi 187 tys. zł. Dzięki kompleksowemu podejściu, budynek spełnia również wymagania programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego o wysokim standardzie energetycznym. Dlatego wszyscy inwestorzy, którzy wybiorą rozwiązanie 3Q mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł.

Dom pokazowy można oglądać we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej 14 (parking centrum handlowego DOMAR).

Podobne artykuły