Artykuł Dodaj artykuł

BudShow, czyli dom inteligentny na Budmie 2011

Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Jednak czy wszystkich stać na budowę trzech domów? Jak ułatwić sobie życie i uniknąć błędów, będzie można się dowiedzieć zapoznając się na targach Budma 2011 z ekspozycją „BudShow – dom inteligentny KNX”.

Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Jednak czy wszystkich stać na budowę trzech domów? Jak ułatwić sobie życie i uniknąć błędów, będzie można się dowiedzieć zapoznając się na targach Budma 2011 z ekspozycją „BudShow – dom inteligentny KNX”.

Budując dom marzymy o dużej przestrzeni, kilku sypialniach, własnym garażu i mnóstwie innych wygód. Duża przestrzeń to jednak większe koszty ogrzewania, więcej wyłączników światła, okien, ciągłego biegania, aby wszystko sprawdzić przed wyjściem. Czy myśląc o urodzie bryły, ilości i wielkości pomieszczeń, architekturze okien i drzwi, systemach i instalacjach nie zapomnieliśmy o funkcjonalności całej tej kompozycji, tak by nasz dom stał się dla nas komfortowym azylem a nie przysłowiową „kulą u nogi”. Warto poświęcić więcej uwagi technologii i funkcjonalności różnych instalacji. Dom możemy oswoić i przystosować do naszych potrzeb i zwyczajów. Ta pozornie martwa bryła, może stać się przyjazna i wyręczyć nas w wielu prozaicznych czynnościach.

W ramach projektu BudShow na targach Budma 2011 wybudowany zostanie dom inteligentny zaprojektowany przez Biuro Projektowe MTM STYL. Ekspozycji towarzyszyć będzie cykl konferencji i wykładów na temat automatyki budynkowej i współczesnych trendów w jej projektowaniu i aplikacji. Atrakcyjna formuła BudShow organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Agencję Komunikacji Marketingowej ARDO umożliwia wystawcom innowacyjną, dynamiczną formę przedstawienia produktów, a zwiedzającym aktywny udział w projekcie. Prezentacja domu inteligentnego KNX odbywać się będzie w trzech różnych obszarach. Pierwszy to ekspozycja „Dom w budowie” – specjalnie przygotowane przekroje konstrukcji i poszczególnych elementów pozwolą uczestnikom zapoznać się z zastosowanymi produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją. Towarzyszyć temu będą pokazy montażu elementów dostarczonych przez partnerów projektu komentowane na bieżąco przez moderatora. Będą się one odbywać kilkakrotnie każdego dnia targów według wcześniej ustalonego harmonogramu. Ostatnim elementem tej przestrzeni specjalnej będzie ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu.

2011.budma-news_12-13_infografika.3860.011210.jpg

Inteligentne rozwiązania, które zostaną zastosowane w projekcie BudShow oparte będą na systemie KNX. Wyjątek stanowią produkty dostarczone przez firmę FAKRO, która do sterowania swoimi oknami, roletami zewnętrznymi i akcesoriami wewnętrznymi wykorzystuje bezprzewodowy protokół radiowy Z-Wave umożliwiający stworzenie bezprzewodowej sieci i sterowanie produktami FAKRO za pomocą bezprzewodowego pilota, a w przyszłości również poprzez telefon komórkowy czy Internet.

Ściany domu modelowego w ramach BudShow zostaną wybudowane w oferowanym przez firmę Wienerberger systemie Porotherm Dryfix. Do murowania w systemie Dryfix wykorzystywane są pustaki o idealnie gładkich, specjalnie szlifowanych powierzchniach, a do ich połączenia stosuje się specjalistyczną zaprawę murarską w piance. W domu modelowym zostaną również zastosowane cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic. Z kolei firma Elwiz SA dostarczy jedne z najcieplejszych okien na rynku - Elwiz energeto. Swoją premierę będzie miało okno pasywne Elwiz-energio passiv. Budynek zostanie wyposażony przez firmę Bartosz s.j. w przeznaczony dla budownictwa mieszkaniowego system wentylacji in-VENA, oparty na niezależnej dla każdego lokalu wentylacji mechanicznej.

Firma Wiśniowski dostarczy zewnętrzne drzwi aluminiowe w systemie Aluprof -MB 70 o współczynniku przenikania ciepła Uk= 1,5 W/m2*K, stalowe drzwi płaszczowe przeciwpożarowe o odporności ogniowej EI 60, a także automatyczną bramę segmentową UniPro wyposażoną w bezpieczny układ sprężyn skrętnych oraz bramę uchylną wykonaną z kształtowników stalowych ocynkowanych, wypełnioną blachą stalową ocynkowaną, profilowaną.

Podobne artykuły